Výtlky na cestách – základné informácie, čo robiť pri škode spôsobenej výtlkom!
17. 3. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1241 zobrazeníVýtlky na cestách – základné informácie, čo robiť pri škode spôsobenej výtlkom!
Popis: Výtlky na cestách – ako riešiť škodu na aute spôsobenú výtlkmi. Užitočné rady ako postupovať pri dopravnej nehode. Čo kryje povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie – rozdiely v poistení.
1.Vstup
Lenka Šóšová : Mnohí ľudia hovoria, že nikdy nebolo toľko výmoľov na cestách ako tento rok.
Roman Juraško: Špeciálne vážne, mám tiež taký pocit.
Lenka Šóšová : Čo v takom prípade, ak teda idem autom a výmoľ a možno aj defekt, tak čo v takom prípade?
P.Chromek: Tak samozrejme najlepšie je takýto defekt alebo takýto výmoľ vôbec nechytiť alebo aspoň, keď sa dá nejak týmto udalostiam predchádzať. Už keď sa nám to stane, tak v podstate sú dve možnosti, ako riešiť takúto situáciu a tieto škody je možné uplatniť si z havarijného poistenia, ale keď toto havarijné poistenie väčšina ľudí samozrejme nemá, tak potom nám ostáva jediná možnosť obrátiť sa na správcu ciest, ktorý danú komunikáciu spravuje. Prvým predpokladom je samozrejme zastaviť aj auto a zdokumentovať si danú situáciu.
Lenka Šóšová: Dobre a keď to je na frekventovanej ceste, kde je veľa aut a proste ide to taký slíž, čo teda v Bratislave, teda smerom do Bratislavy často aj je.
P.Chromek: Aj v takomto prípade určite treba zastaviť.
L.Šóšová: Takže ešte viacej spomalíme premávku všetci vodiči Vás budú mať radi dobre.
P.Chromek: To je jasné, že asi Vás nebudú mať radi, ale keď chceme nejakú takúto škodu uplatniť, tak musíme väčšinu nejaké relevantné dôkazy predložiť, aby aj ten správca komunikácie nám uznal aspoň alebo nejakým spôsobom nás zaevidoval, že sme na vlastne na tej komunikácii tú škodu spôsobili.
R.Juraško: Súhlasíte s tým ?
M.Strapáková: Áno áno súhlasím samozrejme, lebo tým, že väčšina ľudí havarijné poistenie nemá hlavne teda pri tých starších modeloch vozidla, čiže z povinného zmluvného poistenia sa to uplatniť vlastne táto škoda nedá, čiže v tom prípade je potrebné sa obrátiť len na správcu komunikácie a žiadať škodu od neho.
L.Šóšová: Poslednú otázku, že keď napríklad ja ako vodič stane sa mi to na tejto frekventovanej ulici a mám pri sebe fotoaparát a si to všetko nafotím takže môžem odísť , nemusím zdržiavať premávku a iba ukážem poisťovni fotografie? Či? M.Strapáková: Ak si to budete uplatňovať z havarijného poistenia áno postačujúca je teda tá fotodokumentácia v prípade toho, že nevoláte políciu, ak by ste si to chceli uplatniť vlastne od správcu komunikácie je dobré, ak v tom prípade máte ešte nejakých tých svedkov alebo čím viac dôkazov tak tým lepšie, pretože štatistiky ukazujú to, že ak vyžadujete nejakú náhradu škody od správcu komunikácie, tak zväčša je to v neprospech toho, kto žaluje.
2.Vstup
R.Juraško: Ideme sa rozprávať o výtlkoch to dnes už je krutá realita častokrát na Slovensku a ktorá trápi nás, ale predovšetkým našich divákov.
L.Šóšová: Áno a ľudia sa už pýtajú, tak čo ste mali najviac?
M.Strapáková : Áno pýtajú.
L.Šóšová : Áno a čo sa pýtajú?
M.Strapáková: Tak samozrejme zväčša chcú poradiť s tým, že na koho sa majú obrátiť v prípade toho, že teda majú poškodené vozidlo, čo ako už bolo povedané v prípade toho, že majú havarijnú poistku môžu si to dať vlastne preplatiť z poisťovne, v prípade toho že havarijné poistenie nemajú z povinného zmluvného poistenia sa to preplatiť nedá musia sa obrátiť na slovenskú správu ciest alebo teda na magistrát podľa toho, kto spravuje vlastne danú cestu a vlastne týmto buď môže byť mimosúdne vyrovnanie dohodnúť sa vlastne zo správcom alebo potom vlastne súdnou cestou.
L.Šóšová: Ďalšia otázka na Vás, kto vám telefonoval ale nie čo sa pýtali Vás ? Kto? Jožko.
P.Chromek: Pýtali sa ma v podstate tiež na konkrétny postup ako si uplatniť teraz konkrétne z havarijného poistenia tento výtlk a pýtali sa ako má postupovať, kde to má nahlásiť a či je tam nejaká šanca, že tá poisťovňa to nahradí.
L.Šóšová: V prípade, keď sa mi stane to sme hovorili v prvom vstupe, ale tí ktorý nás nevideli, keď sa mi takéto niečo stane na frekventovanej ulici musím auto odstaviť a musím zavolať policajtov.
P.Chromek: Odstaviť áno, aby som si to aspoň čo najrýchlejšie stihol nafotiť. Nafotiť si aj tú okolitú trošku situáciu, aby sa tá cesta dala nejakým spôsobom dala zdokumentovať, že kde to je. S tými policajtmi je to trošku ošemetná situácia, pretože policajti by sa mali volať až keď je to dopravná nehoda a cestný zákon v podstate presne definuje, čo je dopravná nehoda. Ale ja by som odporúčal klientom, aby aj zavolali policajtom aj za cenu pokuty proste, keď ta škoda nie je taká vysoká aká by mala byť, to znamená okolo tých 4000 eur. Takže ja by som určite odporúčal klientom, aby aj zavolali policajtov.
L.Šóšová : Za každých okolností.
R.Juraško: Ty si hovoril teda, že keď zavolajú a nemajú čo volať tak dostanú pokutu?
P.Chromek: Áno, lebo v podstate cestný zákon definuje, že dopravná nehoda je, keď škoda na vozidle je nad 4000 euro.
R.Juraško: Čiže, keď je to menej tak ešte ma aj pokutujú. Mám rozbité auto a ešte mi dajú aj pokutu, že som ich otravoval.
P.Chromek: Môžu dať, lebo to je v podstate len poistná udalosť.
R.Juraško: Jasné, ale takýmto spôsobom teda odporúčaš postupovať.
P.Chromek: Áno.
3.Vstup
R.Juraško: Priatelia dnes sa snažíme Vám poradiť čo s výtlky a nato tu máme našich priateľov z portálu Netfinancie.sk . Máme naháňať správcu ciest to je základná informácia a poisťovňu tiež.
P.Chromek : Áno
L.Šóšová: A vždy zavolať policajtov aj keď máme pocit že to nie je škoda nad 4000 eur.
P.Chromek: Odporúčané áno.
R.Juraško: Policajti, aby sa prišli pozrieť nato.
L.Šóšová: Poprípade choďte už stále s fotoaparátom a vždy si to nafoťte.
R.Juraško: Dnes už väčšina ľudí má aj mobil.
M.Strapáková : Mobilný telefón má fotoaparát.
P.Chromek: Ja už len tak na doplnenie v Bratislave je aj špeciálna linka na výtlky, kde sa to dá nahlasovať.
L.Šóšová: A aká je to linka?
P.Chromek: 17 100